اعدام – آویزان ایران بازار ماشین آمریکا

اعدام – آویزان: ایران بازار ماشین آمریکا تحریم ها فرانسوی لغو تحریم بازار کار خودروسازان خودروسازان داخلی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی چرا با وجود دلار ۴۲۰۰ تومانی، قیمت‌ها اوج می‌رود؟

نایب رییس اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران اعتقاد است که فاصله زیاد قیمت ارز دولتی و آزاد در بازار عامل زیاد کردن قیمت کالاها و خدمات هست. به گفته وی تخصیص داده

چرا با وجود دلار ۴۲۰۰ تومانی، قیمت‌ها اوج می‌رود؟

چرا با وجود دلار ۴۲۰۰ تومانی، قیمت ها اوج می رود؟

عبارات مهم : ایران

نایب رییس اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران اعتقاد است که فاصله زیاد قیمت ارز دولتی و آزاد در بازار عامل زیاد کردن قیمت کالاها و خدمات هست. به گفته وی تخصیص داده شده است یارانه نقدی جهت اقشار آسیب پذیر می تواند بسیاری از این پرسشها را حل کند.

چرا با وجود دلار ۴۲۰۰ تومانی، قیمت‌ها اوج می‌رود؟

به گزارش ایسنا، چندی پیش دولت تخصیص داده شده است دلار دولتی به قیمت ۴۲۰۰ تومانی را در دستور کار خود قرار داد و مسئولان دولتی اعلام کردند به همه کالاهای وارداتی، ارز با این قیمت تعلق می گیرد؛ ولی با وجود تخصیص داده شده است این ارز که به گفته دولتمردان به ۲۱ میلیارد دلار تخصیصی و ۱۲ میلیارد دلار پرداختی تا هفته نخست تیر ماه امسال می رسد، قیمت انواع کالاها طی ماه های اخیر رو به زیاد کردن بود و نوسانات در بازار همچنان برقرار.

در این باره کارشناسان اقتصادی نظرات مختلفی ارائه کرده اند. پدرام سلطانی – نایب رییس اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران – در پاسخ به این پرسش که آیا با وجود تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی همچنان شاهد زیاد کردن قیمت ها در بازار هستیم و علت اوضاع کنونی بازار چیست؟ این گونه توضیح داد: هنگامی که فاصله زیادی بین قیمت ارز آزاد و دولتی در بازار وجود دارد، قاعدتا قیمت ها به سمت اوج چسبندگی پیدا می کند؛ به این معنی که در صورت دو یا چند نرخی شدن ارز، بازار بالاترین قیمت را در نظر می گیرد که دلایل آن مشخص است و می توان به زیاد کردن تقاضا جهت کالاها با اهداف متفاوت اشاره کرد که باعث می شود قیمت آن ها زیاد کردن یابد. به همین علت است که گفته می شود اگر دولت مابه التفاوت آن را جهت اقشار آسیب پذیر به صورت یارانه نقدی و زیاد کردن آن جبران کند، بهتر است.

نایب رییس اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران اعتقاد است که فاصله زیاد قیمت ارز دولتی و آزاد در بازار عامل زیاد کردن قیمت کالاها و خدمات هست. به گفته وی تخصیص داده

وی افزود: عالی ترین کاری که دولت می تواند جهت جلوگیری از رشد نقدینگی و مهار تورم انجام دهد، ایجاد انضباط پولی، مالی و بانکی و تعیین وظیفه هر چه سریع تر موسسات مالی و اعتباری است که در این زمینه دولتمردان هر چه سریع تر باید همه موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز را تعطیل کنند.

نایب مدیر اول اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران همچنین در خصوص عملکرد تیم اقتصادی دولت همچون وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و … گفت: قطعا مسئولان اقتصادی بهتر از امروز می توانستند عمل کنند ولی نمی توان همه پرسشها و چالش های حوزه اقتصاد را به پای تیم اقتصادی گذاشت؛ آیا که بسیاری از این تصمیم ها از سوی بعضی از اعضای دولت یا شاید با موافقت شخص مدیر جمهور اتخاذ و اجرایی می شود. به عنوان مثال تخصیص داده شده است دلار ۴۲۰۰ تومانی و تخصیص آن جهت همه کالاها نظر اقلیتی در تیم اقتصادی دولت بوده است و به نظر می رسد مدیر جمهور نظر آنها را ترجیح داده ولی تصمیم گیری های اخیر جهت ساماندهی منابع ارزی بخشی از پرسشها گذشته در این حوزه را جبران خواهد کرد و به نظر می رسد اوضاع در حال اصلاح شدن است.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | اقتصادی | بازرگانی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog