اعدام – آویزان ایران بازار ماشین آمریکا

اعدام – آویزان: ایران بازار ماشین آمریکا تحریم ها فرانسوی لغو تحریم بازار کار خودروسازان خودروسازان داخلی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی با همه وجود از مردم عذرخواهی می‌کنم, نظام از هم فرو نمی‌پاشد/ صدای اعتراض مردم را بشنوید ، رئیس دولت اصلاحات

سیدمحمد خاتمی با تشریح پرسشها موجود در کشور، به عنوان یک شهروند دوستدار کشور عزیزمان ایران و اسلام به علت نقص‌ها و کمبودها، با همه وجود از مردم عذرخواهی و پانزد

با همه وجود از مردم عذرخواهی می‌کنم, نظام از هم فرو نمی‌پاشد/ صدای اعتراض مردم را بشنوید ، رئیس دولت اصلاحات

رئیس دولت اصلاحات: با همه وجود از مردم عذرخواهی می کنم/ نظام از هم فرو نمی پاشد؛ صدای اعتراض مردم را بشنوید

عبارات مهم : ایران

سیدمحمد خاتمی با تشریح پرسشها موجود در کشور، به عنوان یک شهروند دوستدار کشور عزیزمان ایران و اسلام به علت نقص ها و کمبودها، با همه وجود از مردم عذرخواهی و پانزده راهکار جهت برون رفت از اوضاع کنونی ارائه کرد.

سیدمحمد خاتمی در دیدار نمایندگان ادوار مجلس، تلاش مدیر جمهوری آمریکا جهت مذاکره مستقیم را تحمیل خواسته خود و تخریب جایگاه کشور عزیزمان ایران در خاورمیانه ارزیابی کرده و با اشاره به جنگ روانی گسترده در اینترنت گفت: در حال حاضر همه به نحوی ناراضی هستیم و اعتراض داریم، ولی عده ای با استفاده از اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … و اینترنت با ایجاد جنگ روانی، تلاش دارند به ایرانیان، به خاص نسل جوان ایرانی القا کنند که کار تمام است و شاهدیم که بیشترین تلاش آنها هم تخریب اصلاح طلبان هست، آیا که می دانند تا اصلاحات زنده است جایی جهت براندازی نیست. در داخل هم افراد و جریاناتی که مترصد گرفتن انتقام و از بین بردن اصلاح طلبان هستند لبه دیگر قیچی از بین بردن را بر روی جریان اصلاحات قرار داده اند.

با همه وجود از مردم عذرخواهی می‌کنم, نظام از هم فرو نمی‌پاشد/ صدای اعتراض مردم را بشنوید ، رئیس دولت اصلاحات

رئیس دولت اصلاحات افزود: گرچه شاهد موج عظیمی از تبلیغ این نظر هستیم، ولی انفعال در دولت و حیرانی اصلاح طلبان در برابر این موج نیز مایه تعجب است و امروز خلاء یک تیم نیرومند رسانه ای که پرسشها را رصد کند و پاسخگو باشد بیش از هر وقت احساس می شود. امروز پرسشها زیادی گریبان گیر کشور است و ناکارآمدی حکومت جهت حل پرسشها مردم هم مزید بر علت شده است هست. دست به دست دادن این پرسشها کشور عزیزمان ایران را در موقعیت بحرانی قرار داده هست.

سیدمحمد خاتمی با تأکید بر این که «مشکلات اقتصادی ما ریشه های تاریخی دارد که اشتباهات ساختاری و عملکردی هم بر آن افزوده است» اظهار کرد: این پرسشها را باید جدی بگیریم چون واقعاً امنیت و آرامش زندگی مردم را از میان برده است و بخش های بسیار گسترده ای از مردم امروز از پرسشها نفس گیر اقتصادی به تنگ آمده اند. با وجود تمام کارها دولت آقای روحانی، اوضاع اقتصادی در جامعه ما وخیم و بحرانی هست. تهدیدها به براندازی بی نقاب تر؛ و عده ای هم از نارضایتی های مردم جهت براندازی جمهوری اسلامی استفاده می کنند که مجموعه این عوامل باعث بروز نوعی بی اعتمادی میان مردم نسبت به یکدیگر و نسبت به حاکمیت و حکومت شده است هست. استمرار این بی اعتمادی امید را از میان خواهد برد و در نبود امید، هر چه امکانات داشته باشید، نخواهید توانست از آن بهره بگیرید.

سیدمحمد خاتمی با تشریح پرسشها موجود در کشور، به عنوان یک شهروند دوستدار کشور عزیزمان ایران و اسلام به علت نقص‌ها و کمبودها، با همه وجود از مردم عذرخواهی و پانزد

رئیس بنیاد باران افزود: کشور عزیزمان ایران از ابتدای انقلاب تا به امروز انواع پرسشها را تجربه کرده، ولی هرگز با بی اعتمادی گسترده مواجه نبوده ایم و اعتماد مردم و مسؤولان به هم موثر بود، وگرنه در جنگ نمی توانستیم دوام بیاوریم. این اعتماد امروز لطمه دیده و باید چاره ای اندیشید و در این مقطع نقش اصلاح طلبان کلیدی است و باید با ایثار و فداکاری و جهت پیشرفت مردم و کشور و حل پرسشها از هیچ کوششی فروگذار نکنند.

سیدمحمد خاتمی، گسست اجتماعی را یکی از پرسشها موجود دانست و گفت: سرمایه های اقتصادی و اجتماعی کم کردن یافته و سرمایه های نمادین را از کار انداخته اند؛ سرمایه هایی که می توانند در موقعیتهای حساس، نقش ممتازی را در جامعه ایفا کنند.

وی افزود: یکی از القائات خطرناک این است که نظام جمهوری اسلامی در حال فروپاشی هست. این یک جنگ روانی است و نظام فرو نمی پاشد، لیکن علاوه بر ابزارهای مختلفی که جهت حفظ خود دارد، همچنان در میان بخش های قابل توجهی از جامعه پایگاه دارد. مطالبه بخش های بسیار بزرگتری از جامعه نیز همچنان انقلاب، شورش و فروپاشی نیست، بلکه زندگی امن و برخوردار و آرام است و اگرچه ممکن است اعتقادی به جمهوری اسلامی هم نداشته باشند، ولی خواهان آرامش و امنیت و برخورداری هستند.

با همه وجود از مردم عذرخواهی می‌کنم, نظام از هم فرو نمی‌پاشد/ صدای اعتراض مردم را بشنوید ، رئیس دولت اصلاحات

سیدمحمد خاتمی تأکید کرد: اصلاح طلبان خواستار سربلندی کشور عزیزمان ایران و ایرانی هستند و به لحاظ اعتقادی و تحلیلی خود را در کنار جمهوری اسلامی و مدافع آن می دانند. جمهوری اسلامی از انقلاب برآمده و اگر درست اجرا شود مطمئناً همه مردم صاحب حق و حرمت و برخورداری اقتصادی و منزلت خواهند بود و عدالت و اخلاق پیاده می شود. مطمئن باشید با دامن زدن به اعتراضات و تضعیف حکومت، هرج و مرج ایجاد خواهد شد و از دل آن دیکتاتوری گسترده ضدمردمی بیرون خواهد آمد که ممکن است به تجزیه کشور بیانجامد. این طور نیست که با ایجاد هرج و مرج به امید رفتن جمهوری اسلامی همه پرسشها حل شود. کارها بیرونی، زنگ خطر تجزیه کشور عزیزمان ایران و از میان رفتن عظمت ایرانی را به صدا درآورده است.

رئیس دولت اصلاحات تصریح کرد: در عین دفاع از جمهوری اسلامی، قویاً معتقدیم نظام هم باید اصلاح پذیر باشد و نمی شود بر پرسشها ساختاری، سیاستی و عملکردی پافشاری کرد و تن به هیچ اصلاحی نداد. ناامیدی از اصلاح پذیری نظام باعث پرسشها جدی و جبران ناپذیری خواهد شد. هر امر بشری باید اصلاح پذیر باشد؛ حتی خود اصلاحات هم باید اصلاح پذیر باشد و نظام جمهوری اسلامی باید بپذیرد که بعضی رفتارها و سیاست ها و ساختارهایش را اصلاح کند و این را با کمک همه مردم و علاقمندان به کشور عزیزمان ایران و اسلام و امنیت و آرامش و رفاه جامعه فارغ از گرایش و سلیقه آنان انجام دهد.

سیدمحمد خاتمی با تشریح پرسشها موجود در کشور، به عنوان یک شهروند دوستدار کشور عزیزمان ایران و اسلام به علت نقص‌ها و کمبودها، با همه وجود از مردم عذرخواهی و پانزد

سیدمحمد خاتمی، بی اعتمادی، گسست اجتماعی و کم کردن امید به آینده را بااهمیت ترین خطر جهت جامعه دانست و با تأکید بر لزوم ایجاد امید در جامعه، راهکارهایی جهت برون رفت از اوضاع کنونی ارائه کرد:

1- ایجاد و تقویت فضای همبستگی ملی

باید به سرعت فضای همبستگی و نزدیکی تمام جریان ها به هم ایجاد و فضای از بین بردن و نفی و دفع یکدیگر با بدبینی و تنگ نظری که باعث انزوای بخش زیادی از نیروهای کارآمد جامعه خواهد شد عوض کردن کند.

با همه وجود از مردم عذرخواهی می‌کنم, نظام از هم فرو نمی‌پاشد/ صدای اعتراض مردم را بشنوید ، رئیس دولت اصلاحات

2- وحدت ملی

همه نیروهای متخصص و متعهد که هدفشان سربلندی و پیشرفت کشور عزیزمان ایران و آرامش و امنیت و برخورداری مردم هست، باید در کنار هم قرار بگیرند و راه این انسجام ملی، باز شدن راه گفت و گو است.

3- عوض کردن نگاه رسانه های ملی

رسانه های ملی ما نباید تنها نماینده و بیانگر یک سلیقه و جهت در جامعه باشند؛ باید گفت وگو کنیم و این گفت وگو ها در جامعه ایجاد و به جامعه انتقال یافته شود.

4- ایجاد فضای باز و امن و آزاد سیاسی

فضای امنیتی حاکم بر جامعه که خود عامل مهم ضدامنیت است باید به فضای باز سیاسی و امن و آزاد تبدیل شود، هر ایرانی باید بتواند در چارچوب قانون اساسی از حقوق خود بهره ببرد و ستیزهای کنونی به مسابقه سالم تبدیل شده است و قدرت گزینش جامعه نسبت به راهکارها و راهبردها اوج برود.

5- محدود کردن دایره غیرخودی

نباید هرکس سلیقه ای متفاوت داشت، غیرخودی تلقی شود؛ نیروها و متخصصان و دانشمندان و سیاستمداران را نمی شود با برچسب غیرخودی دور کرد. آیا امروز تأکید رهبری بر جذب حداکثری و دفع حداقلی در جامعه تحقق یافته است؟

6- برداشتن حصر

حصر استخوانی لای زخم است و بخش زیادی از جامعه را دلخور و ناامید کرده و هیچ فایده ای هم نداشته هست. هنگامی که رهبری، حل مسأله را به شورای امنیت ارجاع می دهند، باید به سرعت این معضل حل شده، حصر شکسته و محدودیت ها برداشته شود.

7- آزادی تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی

باید همه زندانیان سیاسی و عقیدتی که دستشان به خون آلوده نیست، و همدست عملی براندازان نیستند آزاد شوند. در شرایطی که دشمن های دندانهایشان را نشان می دهند، متأسفانه شاهد زیاد کردن اخطارها و احضارها و محاکمات پرحرف و حدیث هستیم. کنترل و کم کردن این احضارها و محاکمات کافی نیست، آزادی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی گره گشا است.

8- اعلام عفو عمومی

اکثریت مردم، به خاص ایرانیان خارج از کشور دلسوز کشور عزیزمان ایران هستند و این که چقدر به جمهوری اسلامی اعتقاد دارند مهم نیست، چون اکثریت مردم کشور عزیزمان ایران را سربلند می خواهند و حاضرند جهت رسیدن به این سربلندی از جان مایه بگذارند. مسلما کسانی هم هستند که علنا اعلام براندازی کرده و با دشمن های متجاوز ایران، همکاری و تبانی کرده اند یا به علت بی پایگاهی مورد سوء استفاده قرار گرفته اند که حساب آنان از ایرانیان دلسوز جداست. باید اطمینان داد که انبوه متخصصان ایرانی داخل و خارج از کشور در فضای بهتر می توانند بی هیچ نگرانی جهت سربلندی و پیشرفت کشور عزیزمان ایران تلاش کنند. البته اولویت فراهم آمدن امکان بهره گیری از همه نیروهای داخلی است.

9- برطرف محدودیت های بی جا

فراهم آوردن زمینه برگزاری انتخابات باز و آزاد با محوریت مردم که تقویت کننده امید در جامعه است عامل مهم جهت بازگرداندن اعتماد و امید به جامعه و مردم است.

10- آخر دادن افراط و تندروی

همه جناح ها و گروه ها باید حقیقتا بکوشند میدان را از افراط گرایان و تندروها، در همه عرصه ها و در همه قوا و جناحها بگیرند و البته حاکمیت باید در این مهم پیشتاز باشد.

11- کارآمدی زیاد قوای سه گانه و نهادهای حاکمیتی

تمام دستگاه های کشور باید کارآمدتر و مسؤول در برابر مردم بوده و با کارآمدی و اصلاح بتوانند به مردم و کشور عزیزمان ایران خدمت کنند. ناهماهنگی میان قوای سه گانه و حضور نهادهای موازی از پرسشها ساختاری است که باعث گسست در جامعه شده است هست.

12- شنیدن اعتراض مردم

مردم کشور عزیزمان ایران ناراحت و گرفتار هستند و زندگی مردم در معرض خطر جدی است و اعتراضات به حقی دارند؛ همه باید این اعتراض را بشنویم و به جای جلوگیری از اعتراضات به حق، باید همه ارکان حاکمیت درصدد برطرف پرسشها منجر به این اعتراضات برآیند. بی شک معترضان دلسوز کشور عزیزمان ایران نیز متوجه فضای پیچیده امروز هستند و اجازه سوءاستفاده از این اعتراضات که بهانه به دست تندروان داخلی و خارجی می دهد را نخواهند داد. خود مردم بهتر از هر کسی می توانند مراقب این مسأله بوده و اجازه ندهند اعتراضات به حقشان زمینه سواستفاده افرادی که دلسوز کشور عزیزمان ایران نیستند را فراهم آورد.

13- پاسخگویی دولت

دولت و مجلس مستقیما برآمده از آراء ملت اند. دولت نقش سنگینی دارد و باید تمام دستگاه های کشور به دولت کمک کنند تا به وعده های خود که خواست ملت است عمل کند. ما از گزینش خود پشیمان نیستیم، ولی دولت هم باید کارآمدی خود را در اولویت قرار داده و به مردم ثابت کند. پرسشها امروز دولت قابل درک هست، ولی باید کارآمدی دولت به ملت ثابت شود. ضعف ها و بی برنامگی ها و حتی عدم اجرای برنامه های مصوب را نمی توان به گردن رقبا انداخت، این چاره کار نیست. باید پرسشها حل شود. کنترل سریع نوسانات ارزی، کارآفرینی، بازگرداندن امنیت و سودآوری تولید، مبارزه با رکود و پیگیری جدی به اوضاع معیشت طبقات محروم باید اولویت دولت باشد. چه کسی یا چه چیزی مانع ترمیم کابینه و روی کارآمدن یک کابینه کارآمد قوی، توانمند، متخصص و دلسوز است؟ حتماً نقص هایی وجود داشته که امروز با این اوضاع مواجهیم. مانع ترمیم دولت جهت عملکرد نیرومند تر، منسجم تر و کاردآمدتر و با برنامه تر جهت حل پرسشها مردم چیست؟ وعده هایی داده شده، ولی عملی نشده که یا در نتیجه عدم اهتمام به آن بوده که مسؤولان موظف اند به مردم بگویند، یا بخشی از آن با موانع بیرونی مواجه بوده که مردم حق دارند این را هم به شکل براق بشنوند؛ نگاه داشتن مردم میان هوا و زمین کار اشتباهی هست. دولت همچنین می تواند قدم هایی جهت برداشتن موانع و تنظیم رابطه با رأس نظام بردارد.

14- زنده نگه داشتن اعتماد مردم به مجلس

مردم به نمایندگان مجلس اعتماد کردند تا با افراط و تنگ نظری مقابله شود و تردیدی نیست که تلاش هایی هم شده است هست، از جمله حمایت از برجام که باعث اجماع جهانی در کنار کشور عزیزمان ایران شد، ولی سؤال من و مطالبه جدی مردم امروز این است که مجلس چقدر جهت مبارزه با فساد و اصلاح اوضاع معیشت مردم تلاش کرده؟ کدام طرح ها و قوانین گره گشا و مؤثر مطرح یا تصویب شده است و مجلس چقدر جهت این مهم با دولت همکاری نموده است؟ امروز که فساد گسترده باعث حیرت و آزار مردم شده، مجلس چقدر با نظارت و تحقیق و تفحص توانسته است مانع فساد شود؟ انتظار مردم این است که مجلس با اقتدار و صلابت و سلامت در دستگاههایی که به مردم ستم شده است هست، تحقیق و تفحص کنند تا مردم به این باور برسند که در این کشور حکومت و نمایندگان مردم نسبت به عنوان معیشت و پیشرفت کشور و ایجاد امنیت و مبارزه با فساد و ستم بی تفاوت نیستند. انتظار مردم از مجلس بیش از این هست؛ بخصوص از نمایندگانی که مردم با اعتماد به اصلاح طلبان به آنها رأی داده اند. امروز وقت پاسخگویی و عمل هست.

15- تشکیل دادگاه ها با هیأت منصفه مردمی

مایه شرم و تأسف است که بعد از چهل سال هنوز دستگاه قضایی نتوانسته دادگاه هایی با حضور هیأت منصفه -که نماینده مردم باشند نه منصوب این و آن- تشکیل داده و به اتهامات سیاسی و مطبوعاتی پیگیری کند! کسانی که در عرصه سیاسی و مطبوعات کار می کنند، آسیب پذیرتراند و همواره در معرض جفا و بی عدالتی. امنیت در فضای مطبوعات و داشتن مطبوعات آزاد یکی از عوامل بسیار مؤثر بازگشت سلامت به جامعه هست.

سیدمحمد خاتمی در فراز نهایی سخنان خود در این دیدار ضمن تقدیر از دولت و بخصوص مدیر جمهوری محترم نمایندگان مجلس و نهادها جهت تلاش هایشان بیان کرد: به عنوان یک شهروند دوستدار کشور عزیزمان ایران و اسلام، به خاطر نقص ها و کمبودهای موجود، با همه وجود از مردم عذرخواهی می کنم. ما می توانستیم بهتر از این به کشور عزیزمان ایران و ایرانی خدمت کنیم، و امیدوارم شاهد از بین رفتن کاستی ها باشیم. با همه وجود از رهبری معظم درخواست می کنم که با فرمان و دستورات خود پرسشها و مشکلاتی که امروز کشور را دچار چالش کرده حل فرمایند و اعتقاد دارم با وجود همه تحریم ها و پرسشها موجود این کشور می تواند به مراتب بهتر از این اداره شود. اگر مردم شاهد ایجاد همبستگی در جامعه باشند و ببینند همه تلاشها جهت برطرف پرسشها هست، امید و اعتماد بر می گردد و در این صورت، هیچ کس نمی تواند لطمه ای به این کشور وارد کند، ولی اگر این مهم اتفاق نیفتد، بدون دشمن خارجی هم راه کشور عزیزمان ایران به سوی ضعف و انحطاط هست. نیاز امروز همبستگی ملی و استفاده از همه سرمایه های مادی و معنوی کشور است و جهت رسیدن به این همبستگی نظام باید پذیرای اصلاح باشد؛ اگر در ساختار و واکنش‌ها و سیاست ها مشکلاتی بوده و است که کشور را به اینجا رسانده، نظام باید خود را ترمیم و اصلاح کند و اصلاحات چیزی جز اصلاح رویکردها و ساختارها و سیاستها و اصلاح اقتصادی و اجتماعی جهت حفظ کشور عزیزمان ایران و سربلندی و برخورداری ایرانی نیست.

اعتمادآنلاین

واژه های کلیدی: ایران | اسلامی | ایرانی | ایرانیان | اصلاح طلبان | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog